Jan Paweł II – nasz patron

Jan Paweł II
Jan Paweł II

Jan Paweł II – Karol Józef Wojtyła ur. 18 maja 1920 r. w Wadowicach; wybrany na Tron Piotrowy 16 października, pontyfikat: 22 X 1978 – 2 IV 2005; pochowany w Grotach Watykańskich, błogosławiony, beatyfikowany 1 maja 2011 r. przez Benedyka XVI. Pierwszy cudzoziemiec na Tronie Piotrowym po Hadrianie VI (1522-1523). Drugi po Piusie IX najdłuższy pontyfikat: ponad 27 lat, 9666 dni.  Jan Paweł II to papież, ale również filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu.

 


... całował ziemię kraju, do którego przybywał
… całował ziemię kraju, do którego przybywał

Po wyborze Jana Pawła II na papieża w Polsce wybuchła euforia. Papież-Polak odegrał we współczesnej historii Polski dużą rolę: przyczynił się do upadku komunizmu. Włosi od razu pokochali „Papę Polacco”, a wkrótce  wszyscy oczekiwali  na całym świecie na papieża, który na powitanie całował ziemię kraju, do którego przybywał i przemawiał w jego języku.


W latach 1979-2002 Jan Paweł II odbył 104 podróże do 129 krajów, niektóre odwiedzał kilkakrotnie, w tym, oczywiście, ukochany kraj ojczysty.


"Modlę się za brata, który zadał mi cios"
„Modlę się za brata, który zadał mi cios…”

W północno-zachodniej części pałacu św. Piotra, w miejscu, gdzie 13 maja 1981 r. o godz. 17.19 dokonała się tragedia, stoi czerwony kamień. „Jedna ręka strzegła, a inna kierowała kulą” – oświadczył Jan Paweł II, wierząc, iż łasce Boga zawdzięcza swoje ocalenie. Odwiedził zamachowca w wiezieniu. „Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam”.


 

Światowy Dzień Młodzieży
Światowy Dzień Młodzieży

W 1984 roku na placu św. Piotra w Watykanie, podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia, odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób. Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”. Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży. „Rozpoczęła się przygoda szukania Jezusa. Papież włączył się w tę przygodę wędrowania wraz z młodymi po kontynentach”.


Wspólna modlitwa przedstaicieli 13 religii
Wspólna modlitwa przedstaicieli 13 religii

Jan Paweł II w 1986  r. Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu. Hasłem przewodnim spotkania było: „Być razem, aby modlić się”. Zaproszenie przyjęły delegacje reprezentujące 13 religii. Miedzy innymu: chrześcijanie, judaiści, muzułmanie, buddyści, hinduiści i sikhowie. To pierwsza w historii wspólna modlitwa przedstawicieli tak różnych religii.


Wielki Rok Jubileuszowy
Wielki Rok Jubileuszowy

2000 r. – Wielki Rok Jubileuszowy. „Rok jubileuszowy jest jakby zaproszeniem na ucztę weselną. Pospieszamy wszyscy, z różnych kościołów (…) rozsianych p całym świecie, przyniesiemy ze sobą to, co nas zjednoczy…”


 

Ściana Płaczu
Ściana Płaczu

20 – 26 marca 2000 – Jan Paweł II przybył z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Modlił się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Zwyczajem Żydów włożył karteczkę z prośbą do Boga. Prosił o przebaczenie za grzechy ludzi Kościoła wobec „starszych braci w wierze”.